Zašto narodi propadaju (2024)

Naslov: Zašto narodi propadaju
Uredili: Daron Acemoglu i James A. Robinson
Broj stranica: 475
Izdavač: Dialogos, Tuzla
Godina izdanja: 2024.
S engleskog preveo: Resul Mehmedović
Urednik: Resul Mehmedović
O knjizi:
“Intelektualno bogata knjiga koja sa žarom iznosi važnu tezu.”
— Financial Times
“Prepuna od početka do kraja historijskih skica koje su i eruditne i fascinantne.”
— The Observer (UK)
“Briljantna knjiga.”
— Bloomberg View (Jonathan Alter)
“Zašto narodi propadaju je nevjerovatno ambiciozno djelo koje prolazi kroz historiju i cijeli svijet kako bi odgovorilo na veliko pitanje zašto se neke zemlje bogate, a druge ne.”
— New York Times (Chrystia Freeland)
“Acemoglu i Robinson dali su važan doprinos raspravi o tome zašto se narodi sličnog izgleda toliko razlikuju u ekonomskom i političkom razvoju. Kroz veliki broj historijskih primjera, oni pokazuju kako je institucionalni razvoj, ponekad zasnovan na vrlo slučajnim okolnostima, imao ogromne posljedice. Čini se da su otvorenost društva, njegova spremnost da dopusti kreativnu destrukciju i vladavina prava odlučujući za ekonomski razvoj.”
— Kenneth J. Arrow, dobitnik Nobelove nagrade iz ekonomije 1972.
“Ova fascinantna i čitljiva knjiga fokusira se na složenu zajedničku evoluciju političkih i ekonomskih institucija, u dobrim i lošim smjerovima. Postiže delikatnu ravnotežu između logike političkog i ekonomskog ponašanja i promjena u smjeru koje stvaraju slučajni historijski događaji, veliki i mali, u ‘ključnim prekretnicama’. Acemoglu i Robinson pružaju ogroman raspon historijskih primjera koji pokazuju kako se takve promjene mogu okrenuti prema povoljnim institucijama, progresivnim inovacijama i ekonomskom uspjehu ili prema represivnim institucijama i konačnom propadanju ili stagnaciji. Nekako mogu izazvati i uzbuđenje i razmišljanje.”
— Robert Solow, dobitnik Nobelove nagrade iz ekonomije 1987.
“Autori uvjerljivo pokazuju da zemlje izlaze iz siromaštva samo kad imaju odgovarajuće ekonomske institucije, posebno privatno vlasništvo i konkurenciju. Originalnije, oni tvrde da je veća vjerovatnoća da će zemlje razviti prave institucije kad imaju otvoreni pluralistički politički sistem s konkurencijom za političke funkcije, široko rasprostranjeno biračko tijelo i otvorenost za nove političke lidere. Ova intimna veza između političkih i ekonomskih institucija je srce njihovog velikog doprinosa i rezultirala je studijom od velike važnosti o jednom od ključnih pitanja u ekonomiji i političkoj ekonomiji.”
— Gary S. Becker, dobitnik Nobelove nagrade iz ekonomije 1992.
“Ovo nije samo fascinantna i zanimljiva knjiga: ona je zaista važna. Veoma originalno istraživanje koje su profesori Acemoglu i Robinson uradili, i nastavljaju da rade, o tome kako se ekonomske snage, politika i politički izbori razvijaju zajedno i ograničavaju jedni druge, i kako institucije utječu na tu evoluciju, ključno je za razumijevanje uspjeha i neuspjeha društva i naroda. I ovdje, u ovoj knjizi, ovi uvidi dolaze u vrlo pristupačnom, zaista zadivljujućem obliku. Oni koji uzmu ovu knjigu i počnu da čitaju, imat će problema da je ostave.”
— Michael Spence, dobitnik Nobelove nagrade iz ekonomije 2001.
“Ova važna i pronicljiva knjiga, prepuna historijskih primjera, potvrđuje da su inkluzivne političke institucije koje podržavaju inkluzivne ekonomske institucije ključ za održivi prosperitet. Knjiga razmatra kako su neki dobri režimi započeli i zatim ušli u blagodarni krug, dok su loši režimi ostali zarobljeni u začaranom krugu. Ovo je važna analiza koju ne treba propustiti.”
— Peter Diamond, dobitnik Nobelove nagrade iz ekonomije 2010.
“Za one koji misle da je ekonomska sudbina naroda određena geografijom ili kulturom, Daron Acemoglu i James Robinson imaju loše vijesti. Institucije koje je kreirao čovjek, a ne položaj zemlje ili vjera naših predaka, određuju da li je zemlja bogata ili siromašna. Sintetizirajući briljantno rad teoretičara od Adama Smitha do Douglassa Northa s novijim empirijskim istraživanjima ekonomskih historičara, Acemoglu i Robinson su napisali uvjerljivu i vrlo čitljivu knjigu.”
— Niall Ferguson, autor knjige The Ascent of Money
“Acemoglu i Robinson – dvojica vodećih svjetskih stručnjaka za razvoj – otkrivaju zašto nije geografija, bolest ili kultura ono što objašnjava zašto su neki narodi bogati, a neki siromašni, već stvar institucija i politike. Ova vrlo pristupačna knjiga pruža dobar uvid kako stručnjacima tako i općim čitateljima.”
— Francis Fukuyama, autor knjiga The End of History, The Last Man i The Origins of Political Order
“Briljantna i uzbudljiva knjiga – ali i duboko uznemirujući poziv za buđenje. Acemoglu i Robinson izlažu uvjerljivu teoriju o gotovo svemu što ima veze s ekonomskim razvojem. Zemlje se uzdižu kad uspostave prave političke institucije za razvoj i propadaju – često spektakularno – kad te institucije okoštavaju ili ne uspijevaju da se prilagode. Moćni ljudi uvijek i posvuda nastoje da preuzmu potpunu kontrolu nad vladom, potkopavajući širi društveni napredak zbog vlastite pohlepe. Držite te ljude pod kontrolom efektivnom demokratijom ili gledajte kako vaš narod propada.”
— Simon Johnson, koautor 13 Bankers i profesor na MIT Sloan
“Dvojica najboljih i najeruditnijih ekonomista svijeta okreću se najtežem pitanju od svih: zašto su neki narodi siromašni, a drugi bogati? Napisana s dubokim poznavanjem ekonomije i političke historije, ovo je možda najsnažnija izjava do sada da su ‘institucije važne’. Provokativna, poučna, ali potpuno zanosna knjiga.”
— Joel Mokyr, Robert H. Strotz profesor umjetnosti i professor ekonomije i historije, Nortvestern univerzitet
“U ovoj divno čitljivoj predstavi kroz četiri stotine godina historije, dva giganta savremene društvene nauke donose nam inspirativnu i važnu poruku: sloboda je ta koja čini svijet bogatim. Neka tirani posvuda drhte!”
— Ian Morris, Stanford univerzitet, autor knjige Why the West Rules – for Now
“Zamislite da sjedite za stolom i slušate Jareda Diamonda, Josepha Schumpetera i Jamesa Madisona kako razmišljaju o više od dvije hiljade godina političke i ekonomske historije. Zamislite da svoje ideje utkaju u koherentan teorijski okvir zasnovan na ograničavanju ekstrakcije, promoviranju kreativne destrukcije i stvaranju jakih političkih institucija koje dijele moć, i počet ćete da uviđate doprinos ove briljantne i privlačno napisane knjige.”
— Scott E. Page, Mičigen univerzitet i Santa Fe institut
“U ovoj zapanjujuće opsežnoj knjizi, Acemoglu i Robinson postavljaju jednostavno, ali vitalno pitanje, zašto neki narodi postaju bogati, a drugi ostaju siromašni? Njihov odgovor je također jednostavan – zato što neke politike razvijaju inkluzivnije političke institucije. Ono što je izvanredno u vezi s knjigom je oštroumnost i jasnoća pisanja, elegancija argumenta i izuzetno bogatstvo historijskih detalja. Ovu knjigu morate pročitati u trenutku kad vlade širom zapadnog svijeta moraju imati političku volju da se izbore s dužničkom krizom neobičnih razmjera.”
—Steven Pincus, Bradford Durfee profesor historije i međunarodnih i regionalnih studija, Jel univerzitet
“To je politika, glupane! To je Acemoglu i Robinsonovo jednostavno, ali uvjerljivo objašnjenje zašto se toliko zemalja ne razvija. Od apsolutizma Stuarta do predratnog Juga, od Sijera Leonea do Kolumbije, ovo maestralno djelo pokazuje kako moćne elite nameću pravila kako bi ostvarili korist na račun mnogih. Zacrtavajući pažljiv kurs između pesimista i optimista, autori pokazuju da historija i geografija ne moraju biti sudbina. Oni također dokumentiraju kako razumne ekonomske ideje i politike često postižu malo u nedostatku temeljnih političkih promjena.”
— Dani Rodrik, Kennedy škola uprave, Harvard univerzitet